11 martie…în istoria sportului

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de martie 11, 2015 » De Daniel Balteanu » ISTORIA SPORTULUI, Sport in BANAT

ELBA1970 – Dinamo Bacău este învinsă cu 2-0, pe teren propriu, de Arsenal Londra, în prima manșă din sferturile de finală ale Cupei Orașelor Târguri

1973 – CSM Reșița este învinsă cu scorul de 5-1, n deplasare, de Steagul Roșu Brașov, în etapa a XVI-a a primei ligi de fotbal.

1986 – Politehnica Timișoara învinge cu scorul de 2-1, în deplasare, pe FC Olt Scornicești, în etapa a XIX-a a primei ligi de fotbal. Poli încheia etapa pe locul 6

1987 – naționala României încheie la egalitate, 1-1, meciul amical jucat în compania selecționatei Greciei, în deplasare

1990 – Ayrton Senna se impune în Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite ale Americii, prima etapă a Campionatului Mondial.Senna este urmat pe podium de Jean Alesi și Thierry Boutsen

1990 – se dispută ultimele trei sferturi de finală din Cupa României la fotbal. Politehnica Timișoara este învinsă cu 3-1 de Dinamo București, Petrolul Ploiești trece cu 2-1 de FC Brașov, iar Universitatea Craiova învinge cu 1-0 în derby-ul local cu Electroputere

1992 – se dispută meciurile din optimile de finală ale Cupei României la fotbal. Politehnica Timișoara se califică în sferturi după ce învinge cu 2-0 pe Electroputere Craiova, iar CFR Timișoara câștigă la penalty-uri, cu 7-6, duelul din deplasare cu Oțelul Galați. Celelalte echipe calificate au fost: Sportul Studențesc, Dacia Unirea Brăila,Universitatea Craiova, Dunărea Călărași, Steaua și Farul Constanța

1998 – CSM Reșița este învinsă cu scorul de 2-0, pe teren propriu de Steaua București, în etapa a XXIII-a a primei ligi de fotbal

2000 – CSM Reșița pierde cu 2-1 meciul din deplasare, de pe terenul Astrei Ploiești, în etapa a XXII-a a primei ligi

2006 – FC Timișoara se impune la limită, 1-0, în deplasare, în fața Politehnicii Iași, în etapa a XVI-a a primei ligi de fotbal

2006 – naționala de rugby a României învinge cu scorul de 50-3 selecționata Cehiei, în al doilea său meci din Cupa Europeană a Națiunilor

2006 – Elba Timișoara este învinsă cu 112-84, pe teren propriu, de Asesoft Ploiești, în etapa a XXI-a a primei ligi de baschet masculin

2007 – se dispută trei dintre sferturile de finală din Cupa Angliei: Chelsea 3-3 Totenham, Blackburn Rovers 2-0 Manchester City și Plymouth Argyle 0-1 Watford. Cu o zi înainte: Middlesborough 2-2 Manchester United

2009 – Elba Timișoara se impune cu 81-65 pe terenul lui Dinamo București, în etapa a XXV-a a primei ligi de baschet masculin

2009 – se joacă meciurile din 16-imile de finală ale Ligii Campionilor. FC Porto se califică în optimi după 0-0 în fața lui Atletico Madrid, datorită golurilor din tur. FC Barcelona trece cu 5-2 de Lyon, Manchester United învinge cu 2-0 pe Inter Milano, iar Arsenal trece cu 7-6, la penaty-uri, de AS Roma

2014 – Răzvan Lucescu este numit antrenor al echipei Petrolul Ploiești pentru o perioadă de un an