3 aprilie…în istoria sportului

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de aprilie 3, 2015 » De Daniel Balteanu » ISTORIA SPORTULUI, Sport in BANAT

hochei-corona1905 – ia naștere clubul argentinian Boca Juniors, care are în palmares 31 de titluri de campioană a Argentinei. Pe plan internațional, Boca a câștigat trei Cupe Intercontinentale, șase trofee Copa Libertadores, două Copa Sudamericana și patru Recopa Sudamericana

1963 – Petrolul Ploiești se impune cu 1-0, pe teren propriu, în fața lui Ferencvaros Budapesta, în returul sferturilor de finală din Cupa Orașelor Târguri. Ploieștenii ratează calificarea în semifinale după ce pierduseră cu 2-0, în tur în capitala Ungariei

1977 – Mario Andretti se impune în Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite ale Americii, etapa a IV-a a Campionatului Mondial. Andretti este urmat pe podium de Niki Lauda și Jody Schekter

1982 – Politehnica Timișoara este învinsă cu scorul de 5-0, în deplasare, de Universitatea Craiova, în etapa a XXIII-a a primei ligi de fotbal

1985 – naționala de fotbal a României se impune cu scorul de 3-0, pe teren propriu, în fața Turciei, într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial din Mexic

1988 – Politehnica Timișoara este învinsă cu 1-0, pe teren propriu, de Oțelul Galați, în etapa a XXI-a a primei ligi de fotbal

1988 – Alain Prost se impune în etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Braziliei. Francezul este urmat pe podium de Gerhard Berger și de eroul local, Nelson Piquet

1988 – Chris Evert se impune în turneul WTA din Florida, după ce o învinge pe Arantxa Sanchez, cu 7-6, 6-4

1990 – naționala de fotbal a României este învinsă cu 2-1, în deplasare, de selecționata Elveției într-un meci amical

1991 – naționala de fotbal a României încheie la egalitate, 0-0, meciul jucat în deplasare împotriva Elveției, în preliminariile Campionatului European din 1992

1999 – CSM Reșița se impune cu 1-0 pe terenul Farului Constanța, în etapa a XXII-a a primei ligi de fotbal

2005 – Fernando Alonso câștigă Marele Premiu al Bahrainului la Formula 1, etapa a treia din cadrul Campionatului Mondial. Podiumul este completat de Jarno Trulli și Kimi Raikkonen

2005 – Kim Clijters câștigă turneul de tenis de la Miami, după ce trece în finală de rusoaica Maria Sharapova, în două seturi, cu 6-3, 7-5

2007 – se dispută manșa tur a primelor două partide din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. AC Milan și Bayern Munchen încheie la egalitate, 2-2, în timp ce PSV Eindoven este învinsă cu 3-0, acasă, de FC Liverpool

2010 – FC Timișoara învinge cu scorul de 2-1, în deplasare, pe Universitatea Craiova, în etapa a XXV-a a primei ligi de fotbal

2011 – Victoria Azarenka se impune în turneul de tenis de la Miami, după ce trece în două seturi de Maria Sharapova cu 6-1 și 6-4. Sharapova o eliminase în sferturile de finală pe românca Alexandra Dulgheru

2012 – se dispută manșa retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Bayern Munchen trece cu 2-0 de Olympique Marseille și se califică în semifinale, iar FC Barcelona învinge cu 3-1 pe AC Milan și merge șie a în penultimul act

2013 – HSC Csikszereda se impune cu scorul de 6-2 în meciul al treilea al finalei Campionatului Național de hochei pe gheță, în fața Coronei Brașov.. Scorul la general devine 2-1 în fața lui HSC Csikszereda

2014 – clubul german Bayern Munchen interzice participarea reprezentanților a două ziare britanice la meciul retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu Manchester United, din cauza unor articole considerate răutăcioase la adresa lui Bastian Schweinsteiger

2014 – HSC Csikszereda se impune la Miercurea Ciuc cu scorul de 5-2, în fața Coronei Brașov, în al treilea meci al finalei Campionatului Național de hochei pe gheță. Odată cu acest succes, Csikszereda preia și conducerea la general, cu scorul de 2-1

Sursa foto:sptfm.ro