ACS Poli începe play-off-ul cu o victorie clară

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de aprilie 4, 2015 » De Daniel Balteanu » Featured, Liga 2, Sport in BANAT

OLYMPUS DIGITAL CAMERAACS Poli Timișoara a trecut cu 3-0 de Olimpia Satu Mate în primul meci din play-off-ul Ligii secunde de fotbal. Gruparea timișoreană s-a desprins la opt puncte de Metalul Reșița, și joacă în runda viitoare la Mioveni.

ACS Poli Timișoara a controlat începutul de meci, dar centrarea lui Belu și șutul lui Boldea au fost respinse cu ușurință de Șuta. Sătmărenii au răspuns cu o lovitură liberă a lui Sălăgean, rămasă însă fără rezultat. În minutul 13, Șuta îl faultează în careu pe Belu, iar arbitrul Mihai Marcu arată punctul cu var. Vârful Pedro Henrique și-a asumat responsabilitatea și a deschis scorul. Elevii lui Dan Alexa au continuat să domine întâlnirea. Bărbuț a centrat în două faze consecutive, însă Boldea nu a ajuns la minge, iar Pedro Henrique, din aproximativ 8 metri a trimis cu capul peste poarta sătmăreană. În minutul 35, Sălăgeanu a trimis către poarta timișoreană, însă mingea a trecut pe lângă bara din stânga a porții timișorene. Până la pauză, Pedro Henrique a mai trimis o dată cu capul peste poartă, la o centrare a lui Elek. Ultima ocazie a primei părți le-a aparținut oaspeților. Bujor a scăpat către poarta timișoreană, a șutat de la aproximativ 16 metri, iar Pap a respins în corner și a menținut la pauză același scor, 1-0.

Repriza a doua a debutat cu schimbări în ambele echipe, însă tot cu ACS Poli la conducerea jocului, fără a pune însă în real pericol poarta sătmăreană. În minutul 65, la doar 2 minute după intrarea în teren, Doman execută bine o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, apărarea sătmăreană respinge până la Elek, iar vârful lui Poli îl învinge pe Șuta. Doman a mai ratat alte două bune oportunități. Un șut al său a fost respins în corner de Șuta în minutul 66, iar trei minute mai târziu o foarfecă a sa a trimis pe lângă poartă. În minutul 78, Doman pleacă de la jumătatea terenul pe contraatac alături de Bărbuț și Elek, îi pasează celui de-al doilea în partea dreaptă, Elek centrează în care, Doman lasă mingea pentru Bărbuț, care din 6 metri îl execută pe Șuta. Până la finele întâlnirii Poli a controlat și finalul de meci, fără a mai avea însă ocazii importante și astfel s-a încheiat 3-0.

Dan Alexa a trimis în teren următorul 11: Pap – Belu, Melinte, Cânu, Neagu, Petre (c), Keita, Bărbuț, Boldea, Henrique, Elek. Au mai intrat: Poparadu, Doman și Nanu.

De cealaltă parte, Olimpia Satu Mare a intrat din primul minut în formula: Șuta – Micaș, Onicaș, Sălăgeanu, Muntean, Rus, Villand, Faur, Bujor, Heil, Iuhasz (c). Pe parcurs au mai intrat: Feierm Lukacs și Dunca.

În runda viitoare, ACS Poli Timișoara va juca în deplasare, împotriva lui CS Mioveni.