Calafeteanu aduce pe final victoria României cu Germania în ERC

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de martie 14, 2015 » De Anda Deliu » Alte Sporturi, Rugby, Sport in BANAT, Stiri

romania-rugby-nationalaNaționala României s-a chinuit serios în deplasare la Heidelberg, cu Germania, unde s-a impus cu 17-12. Jocul din Rugby Europe Championship a început cu doi titulari de la RCM Timișoara Saracens, și cu alți trei jucători din Banat pe foaie.

Au fost în teren din primul minut Valentin Popârlan și Stelian Burcea de la RCM Timișoara Saracens, în timp ce Valentin Calafeteanu, Alexandru Țăruș și Daniel Ianuș au fost rezerve. România a punctat rapid, pentru 3-0, Germania a egalat, iar apoi eseul lui Adi Apostol a dus scorul la 3-8. Nemții au mai marcat până la pauză pentru 6-8, iar în repriza a doua Germania a preluat conducerea. Abia loviturile lui Valentin Calafeteanu au mai reparat situația pentru România, iar în cele din urmă jocul s-a terminat 17-12.

Ultimul meci al Stejarilor din Rugby Europe Championship va fi cu Georgia, la București, săptămâna viitoare.