Liga Europa: Ghinion pentru căpitanul Radu. Vezi rezultatele primei manşe a sferturilor

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de aprilie 5, 2013 » De Denis Iancovici » Fotbal extern, Liga Europa, Stiri

stefan-radu

Singurul român rămas în eurocupe nu a avut parte de noroc în seara de joi. Ştefan Radu, căpitanul lui Lazio Roma, a comis henţ în careu şi echipa sa a cedat în fine cu 2-0 pe terenul lui Fenerbahce în turul sferturilor de finală din Europa League. Gazdele au fost de netrecut şi pe celelalte stadioane.

Radu a comis un henţ involuntar din ce s-a văzut pe reluări dar nu a fost iertat şi a văzut chiar cartonaşul galben. Din penalty-ul rezultat în minutul 78, Webo a deschis scorul pentru turci. Kuyt a închis apoi tabela la 2-0 în minutul 90. Italienii au evoluat aproape întreaga repriză secundă în inferioritate numerică după eliminarea lui Onazi.

Poate cea mai interesantă partidă s-a disputat la Londra, unde elveţienii de la Basel au condus favorita Spurs cu 2-0. Englezii au revenit şi au egalat însă l-au pierdut în final pe „starul” Gareth Bale. Acesta a călcat greşit în prelungirile jocului şi accidentarea sa pare destul de serioasă, galezul fiind scos pe targă din arenă.