Lugojeanca Corina Căprioriu s-a oprit în optimi la Grand Prix-ul de la Dusseldorf

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de februarie 23, 2014 » De Florin Preda » Arte marţiale, Sport in BANAT

Corina+Caprioriu+Olympics+Day+3+Judo+HrDprK43QQ_l
Sportiva română Andreea Chiţu s-a clasat pe locul 7 în limitele categoriei 52 kg, vineri, la Grand Prix-ul IJF de judo de la Duesseldorf (Germania), concurs la al cărui start s-au înscris şase români.

Vicecampioana europeană de la Budapesta (2013) a învins-o în optimi pe Janna Stankevici (Armenia), dar a pierdut apoi în sferturi la rusoaica Natalia Kuziutina şi în recalificări la Jaana Sundberg (Finlanda).

Monica Ungureanu a pierdut în primul tur la cat. 48 kg, învinsă de japoneza Ami Kondo.

La cat. 57 kg, Corina Căprioriu, vicecampioană olimpică, a fost învinsă în optimi de nipona Kaori Matsumoto, într-o reeditare a finalei de la Londra.

Laszlo Szoke a câştigat în primul tur la cat. 66 kg în faţa moldoveanului Artiom Nacu, dar apoi a fost întrecut în optimi de mongolul Tumurkhuleg Davaadorj.
Românii Costel Dănculea şi Dan Fâşie vor evolua sâmbătă, în limitele categoriei 73 kg.