Studentele timișorene învins de SCM Pitești

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de martie 8, 2015 » De Daniel Balteanu » Handbal, Sport in BANAT

CSU Politehnica a fost învinsă cu 34-20, pe teren propriu, de SCM Pitești, în meciul din etapa a XV-a a Diviziei A. După acest meci, campionatul intră într-o pauză de trei săptămâni, iar următoarea etapă este programată în 29 martie.

Prima partea a duelului dintre CSU Politehnica și SCM Pitești a fost una echilibrată, în care piteștencele au făcut mai multe erori de pasare și au pierdut mingi simple, iar timișorencele au avut o apărare sigură. La jumătatea primei părți, scorul era egal, 4-4. Imediat după time-out-il cerut de CSU Poli, gruparea piteșteană a luat un avantaj de trei goluri, pentru ca la pauză să conducă cu 17-8. Repriza secundă a fost una mult mai slabă pentru studentele timișorene, care în jumătate de repriză au punctat doar de cinci ori. În partea a doua a întâlnirii CSU Poli a ratat nu mai puțin de cinci lovituri de la 7 metri consecutive, iar gruparea oaspete a răspuns cu reușite pe contraatac. În cele din urmă, SCM Pitești s-a impus cu 34-20. Cea mai bună marcatoare a formației timișorene a fost Andreea Pintilie, cu 9 goluri, iar celelalte reușite le-au aparținut în ordine lui:Panait – 4, Loredana Kovacs – 2, Zaharia – 1, Pașca -1, Negrea Lăcrămioara – 1, Burlacu – 1, Prundaru – 1. Pentru CSU Poli s-a mai evidențiat și portarul Claudia Negrea, care a avut nu mai puțin de 18 intervenții care au limitat proporțiile scorului.

O jumătatea de repriză, atât cât ne-au ținut puterile am rezistat. Jucătoarele sunt cu gândul la noua echipă care se va forma de la anul, situația asta de incertitudine s-a manifestat și asupra echipei, și asupra moralului și a planurilor de viitor și asta e situația. Mai sunt trei etape și după aceea vom vedea…Am ratat 7 metri, am ratat singure de pe semicerc, putea scorul să fie mai restrîns…Claudia a apărat foarte bine, ținînd cont că a avut o apărare slăbuță în față. Dacă avea o apărare mai bună, ar fi apărat și mai bine.” a declarat antrenorul timișorean Cornel Jude

De cealaltă parte, cea mai bună marcatoare de la SCM Pitești a fost Amelia Neacșu, autoare a opt goluri.

Nicio echipă nu se poate desprinde din primele minute, decât foarte rar. Bineînțeles nu s-a pus vreun moment problema învingătorului. Eram convinși că până la urmă vom câștiga. Am întâlnit o echipă a Timișoarei foarte tânără, dar motivată, și care a avut momente foarte bune de joc. Și noi ne-am dorit o victorie pentru că anul acesta nu suntem acolo unde ne-am dori. Am rulat tot lotul pentru a vedea pe cine ne vom baza în sezonul viitor….Ne-am impus să jucăm o perioadă destul de lungă cu apărare avansată, și într-adevăr, dintr-o dată s-a schimbat când am trecut la o apărare pe zonă. E foarte grea acest gen de apărare, dar sper să putem să o practicăm în viitor, fiindcă din câte vedem la echipele puternice, apărările avansate sunt cele care au succes.” a spus antrenorul formației piteștene, Ion Mihăilă

CSU Poli joacă următoarea partidă peste trei săptămâni, pe terenul lui Național Râmnicu Vâlcea.