Un timișorean, în ELITA mondială la jiu jitsu brazilian

Daca iti place articolul da-ne un like!

Publicat la data de mai 16, 2014 » De Florin Preda » Arte marţiale, Sport in BANAT

mihut

Timișoara este reprezentată cu succes pe scena mondială a unui sport extrem de dificil, însă mediatizat prea puțin în România, jiu jitsu brazilian. Alexandru Mihuț a obținut, la începutul acestei luni, o medalie de aur și una de argint la două concursuri internaționale de anvergură, unde a luptat în categoria supergrea.

Primul concurs al lunii s-a desfășurat pe 3 mai, la Copenhaga, acolo unde timișoreanul s-a clasat al doilea la categoria supergrea. Apoi, în 10 mai, a urmat Zurich Open, competiție la care Mihuț a cucerit medalia de aur în limitele aceleiași categori. Înaintea acestor concursuri, sportivul în vârstă de 28 de ani s-a pregătit la Frankfurt, alături de echipa Alliance Jiu Jitsu.

În 2014, Alexandru Mihuț a mai strâns două medalii la concursuri internaționale: aurul în martie, la Open-ul Slovaciei, și argintul în aprilie, la Roma Open.